Çengelköy Börekcisi Üretim

Üretim Sürecimiz

Çengelköy Börekçisi olarak, üretim sürecimizde ilk hassasiyetimiz olan temizliği; son teknoloji hijyen ekipmanları ve yüksek kaliteli helal belgeli temizlik malzemeleri eşliğinde, TSE Hizmet Yeterlilik ve TSE Helal ve TSE Güvenli Üretim belgeleri  standartlarında gerçekleştiriyor, sürekli hijyen eğitimleri ile bu hassasiyetimizi en üst seviyede tutmaya gayret ediyoruz.

İkinci olarak kaliteli ve lezzetli son ürünler için olmazsa olmaz olan kaliteli hammaddeyi; piyasanın en lezzetli ve helal belgeli markalarından temin ediyor, tecrübeli ve maharetli ustalarımızla, Gıda Mühendisi ve Diyetisyen eşliğinde üretimimizi gerçekleştiriyoruz.

Gıdaya uygun ambalaj, son teknoloji ambalajlama makineleri ile hijyenik şartlarda ürünlerimizin havayla temasını kesiyor, günlük, taze ve lezzetli ürünlerimizi şubelerimize soğutuculu araçlarımız ile sevk ediyoruz.

En son belgelerimiz arasına  dahil ettiğimiz ISO 22000 belgemizle de gıda zincirinde yer alan, gıdanın tüketim anında güvenli olmasını sağlamak ve gıda güvenliğine yönelik olan tehditleri kontrol altına almak için gerekli şartları kapsayan bir yönetim sistemi standardı ile de her zaman en güvenli üretim kabiliyetimizi güçlendirdik.

Çengelköy Börekcisi Üretim

Üretim öncesi personelin vücut ısıları ölçülür.

Ellere sabun alınmadan bariyer açılmaz.

Tek kullanımlık, önlük, bone, maske ve kolluk giyilir.

Lezzet katılarak börekler üretilir.

Hijyen bariyerinde ayaklar temizlenir.

Eller sıcak su ile yıkanır ve tek kullanımlık havlu ile kurulanır.

Eller son defa dezenfekte edilerek üretime geçilir.

Hijyenik ambalajlarla sevkiyata hazırlanır.